Aktywne i pasywne piwnice na wino

Możliwość kolekcjonowania wina i jego prawidłowego przechowywania jest dostępna nie tylko dla winiarzy i właścicieli rezydencji. Musimy tylko wiedzieć, jak się do tego zabrać.

Niedawno w północnym Izraelu niedaleko granicy z Libanem odnaleziono prawdopodobnie najstarsza piwnicę na wino. W pozostałościach pałacu z III wieku przed naszą erą archeolodzy natknęli się na 40 dzbanów, których łączna pojemność wynosiła około 2000 litrów. Analiza chemiczna pozostałości organicznych wykazała, że w dzbanach przechowywano wino dobrej jakości.

Przechowywanie tradycyjne...
W dawnych wiekach trunek przechowywano w piwnicy pasywnej, w sposób, który stosowany jest do dziś.
Pomieszczenie przeznaczone do przechowywania zapasu wina można wykopać w ogrodzie i nie musi zajmować ono dużej powierzchni. Najczęściej zagłębienie w gruncie również nie jest duże. Piwnica ma bowiem postać sklepionej ziemianki, w której kilkudziesięciocentymetrowa warstwa pokrywającej ją ziemi pełni funkcję znakomitego izolatora. Ściany wyłożyć należy materiałem porowatym, który będzie absorbował wilgoć z powietrza, i gdy stanie się ono zbyt suche, odda ją do pomieszczenia. W piwnicy należy też zrezygnować z robienia podłogi, wysypując klepisko żwirem, który też wchłania nadmiar wilgoci.
Na wsi w takich samych piwnicach, nazywanych na naszych wschodnich rubieżach: sklepami, w dawnych czasach przechowywano także wszystkie psujące się produkty spożywcze oraz lód.
Tradycyjna piwnica ma tę zaletę, że zachowuje bez żadnych starań ze strony użytkownika, stałą i stosunkowo niską temperaturę. Jeśli wykonana jest w odpowiednim gruncie, ma również w miarę stałą wilgotność, wynoszącą 60-70%. Takie warunki są najbardziej odpowiednie dla wino, pozostaje więc tylko wstawić odpowiednie półki do leżakowania trunku i zgromadzić stosowny zapas butelek.
...i z pomocą techniki
Nie wszędzie jest możliwość wykonania piwnicy na wino we wspomniany wcześniej sposób. Szczególnie trudne jest to w miastach, mieszkańcy domów jednorodzinnych z kolei ze zrozumiałych względów nie chcą w ten sposób dekorować ogrodu. Pozostaje zatem odwołanie się do współczesnych technologii i przygotowanie „piwnicy”, która może znajdować nawet na najwyższym piętrze wieżowca.

Piwnice aktywne, bo o nich piszemy, wymagają stałej regulacji temperatury powietrza i jego wilgotności. Wymagają też zatem uprzedniego odpowiedniego przygotowania pomieszczenia. Wszystkie przegrody, czyli ściany, strop i podłoga muszą zostać zaizolowane materiałem chroniącym przed zmianami temperatury oraz foliami lub membranami paroszczelnymi. Muszą być też wyposażone w odpowiednie szczelne i izolacyjne drzwi. Za właściwe warunki będzie odpowiadał klimatyzator, który utrzyma zadaną temperaturę, oraz higromaster który podniesie wilgotność powietrza.
Przygotowują lokum dla butelek należy także pamiętać o tym, iż wino nie lubi światła. W piwnicach pasywnych z reguły nie ma okien. Natomiast w aktywnych powinniśmy z nich zrezygnować lub, jeśli nie jest to możliwe, nie odsłaniać i postarać się, aby szyby przepuszczały jak najmniej promieni UV.
W taki sposób, dzięki odrobinie wyspecjalizowanej techniki i odpowiednim materiałom, można stworzyć w dowolnym miejscu warunki takie, jakie panują w tradycyjnej piwnicy pasywnej.

Wino światła nie lubi
W obu rodzajach piwnic wino przechowuje się w taki sam sposób. Butelki należy umieścić w stojakach lub na specjalnych półkach w pozycji leżącej, tak aby korek cały czas był zanurzony w trunku. Jeśli będzie odkryty, jego wysychanie spowoduje nieszczelności, przez które dostanie się powietrze. To zaś, nawet w minimalnej ilości, zmieni smak i cechy charakterystyczne trunku lub spowoduje jego zepsucie.
Zarówno w piwnicy pasywnej, jak i aktywnej warto też ograniczyć do minimum korzystanie ze światła elektrycznego. Najlepsze do oświetlenia pomieszczenia z winem są świece, ale jeśli chcemy korzystać z żarówek, wybierzmy tradycyjne o możliwie małej mocy. Zrezygnujmy z nowoczesnych

Wróć


Artykuły z kategorii


Urządź piwnicę na winoPiwnice, 

Piwnica na wino nie musi służyć wyłącznie do jego przechowywania, chociaż jest to bardzo istotna funkcja. Można tu urządzić również miejsce do degustacji. W miejscach komercyjnych w piwnicy z winem może mieścić się również lokal, w którym serwowany jest trunek.

Więcej...


Jak przechowywać wino?Piwnice, 

Dobra piwnica jest miejscem ciemnym, zamkniętym, zabezpieczonym przed drganiami, hałasem, nieprzyjemnymi zapachami (benzyna, farba, itd……), zabezpieczona przed podmuchami powietrza, złą wentylacją.

Więcej...


Budowa kolekcji winPiwnice, Pomieszczenia, 

Kto z nas nie miał ochoty kupić na zapas kilku butelek wyjątkowo smacznego wina? Takie pragnienie przyświeca też podczas budowania kolekcji, z tym, że zakupy są dokonywane na większą skalę. Skąd jednak  ktoś, dopiero zaczynający przygodę, ma wiedzieć, jakie gatunki i roczniki warto kupować?

Więcej...


W piwnicy na wino optymalna wilgotność powietrza powinna wynosić 65 - 80%.

W piwnicy na wino optymalna wilgotność powietrza powinna wynosić 65 - 80%. v W piwnicy na wino optymalna wilgotność powietrza powinna wynosić 65 - 80%.

Porozmawiaj z konsultantem DlaWina.pl +48 668 444 766

Kategorie artykułów